Konserwacja okien drewnianych

Stolarka okienna i drzwiowa z drewna wybierana jest przez osoby ceniące naturalne piękno, prestiż i elegancję. Jak każdy produkt wykonany z drewna i narażony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji.

Na zewnętrzne powierzchnie wymalowań odziaływuje szereg niekorzystnych czynników, m.in. takich jak: działanie promieni słonecznych, opady deszczów, gradobicia, zmiany temperatur, utlenianie lakieru, uszkodzenia mechaniczne (np. zadrapania, obicia). Wszystko to wpływa na obniżenie estetyki oraz naraża drewno na procesy niszczenia (np. sinienie, próchnienie).

Nowczesne lakiery na bazie wody znakomicie chronią drewno przez długi czas, jednak z czasem nasze okna i drzwi mogą wymagać renowacji, polegającej na powtórnym malowaniu powierzchni. Jest to proces czasochłonny i dość kosztowny, jednak jego zaniedbanie może prowadzić do nieodwracalnych zniszczeń struktury drewna.

Trwałość powłok wymalowań można znacząco wydłużyć stosując odpowiednie preparaty zabezpieczające. Ich działanie można porównać do pasty do butów skórzanych. Tworzą one niewidzialną powłokę, która znakomicie chroni przed wilgocią oraz promieniami UV, a także odnawia i nadaje błysku.

Zabiegi pielęgnacyjne zaleca się wykonywać dwa razy do roku. Systematyczne ich wykonywanie zwiększy trwałość lakieru i zaoszczędzi nam kłopotów związanych z malowaniem okien i drzwi na długie lata.

Warto pamiętać, że zabiegi konserwacyjne wykonuje się znacznie szybciej i taniej niż gruntowną renowację.

Wśród preparatów dedykowanych dla stolarki drewnianej firma DETIKO zaleca markowe produkty marki Sikkens oraz Sigma, dostępne m.in. w sklepie Detiko preparaty do okien